V poslední době si majitelé zahrad zkouší nahradit poměrně drahou mulčovací kůru kamenem různého typu. Výhodou kamene je jeho dlouhověkost. Cena v porovnáním s kůrou je zpravidla také nižší.
Některé rostliny, např. pokryvná růže, nezarůstá plochu úplně. Zvláště na jaře, kdy se růže ostříhá, dostane šanci plevel. Když jsou růže obsypány kůrou, ta se po 4 letech rozloží na hlínu, díky světlu a hlíně začne plevel růst. Lze koupit kámen lomový, ten má ostré hrany a kámen řiční, ten má hrany zaoblené, jak byl omýván vodou a v zahradě působí jemněji. Přirozené je zvolit do zahrady kámen, který by jste našli ve vašem okoli, třeba na poli, v lese. Je tedy praktičtější u rostlin, které nezarůstají úplně svou plochu, na kterou byly vysazeny, vysypat místa štěrkem, kamením.
Dnes je nabídka typů kamene široká. viz. centra např. www.kameny.cz. Doporučuji pod kámen použít silnější textílie, např. 80g a více.
Krásný kámen, který vypadá jak kůra se jmenuje kamenná kůra, z dálky je k nerozeznání od stromové kůry.
Pro oddělení přechodů různých povrchů se výborně hodí obrubník Eko-bord 45. Mezi trávou a kamením, nebo kůrou a trávou.
Na těchto fotografiích je náš říční oblázkový štěrk a valouny.
Tato kůra v síle od 0-60mm je moc hezká, je hrubší než smrková, déle vydrží, než se začne rozpadat.
Má barvu červenohnědou, která tak jak smrková na slunci zešedne..... Velmi dobře se s ní pracuje.
Lze ji koupit na této int. adrese: https://www.substraty.eu/ceniky.php.
Kůru mají dle momentální nabídky i smrkovou, borovou...., mají i ceny v akci.
Tatra nakladač uveze cca 16m3, což je hromada na obrázku.
Avie s sklápěcí korbou uveze cca 8m3.
Smrková kůra:
Jestli potřebujete zasypat osázenou zahradu větším množstvím kůry, doporučuji najít ve vašem okolí pilu, která zpracovává kulatinu. Výhodné je koupit kůru v zimních měsících (teplota v noci -5 stupňů), kůra se při loupání od kmene drolí a je moc hezká, dobře se s ní pracuje. V létě kůra sem tam při loupání zůstává v pásech. Tyto pásy, ale v létě proschnou a při sešlápnutí se rozdrolí.
Tento rok jsem si na kůru počkala a při vytváření zahrady v létě, jsem textílii zasypávala posečenou trávou ze sekačky. Tráva v létě rychle sesychá a ikdyž na textílii byla na podzim vrstva 10cm na jaře zůstala na textílii vrstva 2cm, tuto vrstvu posbírám, dám na kompost a textílii na jaře zasypu kůrou. Trávu pod kůrou nenechávám, přece mám v trávníku sem tam pampelišku a další plevel a mohl by vyklíčit. V kůře z pily vám dalších 5 let neporoste žádný plevel, kůra je dost hrubá a plevel v takových podmínkách nekoření.
Textílii můžete zasypávat i drcenými větvemi z drtiče. Na trhu je velký výběr drtičů, ale jen ty silnější a zpravidla větší ( u nás je mají technické služby), dokáží rozdrtit větvě a dřevěný odpad na větší kousky.
Menší drtiče spíše vytvářejí jemnou drtˇ, která se hodí do kompostu, na textílii nevypadá hezky. Drtič BOSCH je skvělý, drtˇ je hrubší a lze ji nasypat do zahrádky, viz. další článek.